| Internal Part Number | EIS-221AMA16R | |
| Featured Product | 221 Series Rotary DIP Switch | |
| Standard Package | 700 | |
| Category | Switches | |
| Family | DIP Switches | |
| Series | 221 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Circuit | Hexadecimal | |
| Number of Positions | 16 | |
| Current Rating | 100mA | |
| Voltage Rating | 50VDC | |
| Actuator Type | Rotary for Tool | |
| Actuator Level | Flush, Recessed | |
| Contact Material | Beryllium Copper | |
| Contact Finish | Gold | |
| Height Above Board | 0.225" (5.72mm) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination Style | Gull Wing | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm), Full | |
| Washable | Yes | |
| Features | - | |
| Body Material | - | |
| Length | 0.390" (9.91mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mechanical Life | 20,000 Steps | |
| Electrical Life | 20,000 Steps | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 221AMA16R | |
| Related Links | 221A, 221AMA16R Datasheet, CTS Electronic Components Distributor | |