AVX Corporation 2220AC223MAT1A
2220AC223MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
2220AC223MAT1A
Brief Description
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 2220
Datasheet Download
2220AC223MAT1A.pdf
Availability of 2220AC223MAT1A
QUANTITY
2220AC223MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 2220AC223MAT1A
Internal Part NumberEIS-2220AC223MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.130" (3.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2220AC223MAT1A
Related Links2220AC2, 2220AC223MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
2220AC223MAT1A Details Description
Related parts for 2220AC223MAT1A
RECT BRIDGE GPP 100V 6A GBJ datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 18W datasheet.pdf
RES 287 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
L14-30R WATERTITE CONNECTOR BLCK datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf