AVX Corporation 2220CC223MAT1A
2220CC223MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
2220CC223MAT1A
Brief Description
CAP CER 0.022UF 630V X7R 2220
Datasheet Download
2220CC223MAT1A.pdf
Availability of 2220CC223MAT1A
QUANTITY
2220CC223MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 2220CC223MAT1A
Internal Part NumberEIS-2220CC223MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.130" (3.30mm)