AVX Corporation 2220CC224KAJ1A
2220CC224KAJ1A picture photo
Mfg. Part Number
2220CC224KAJ1A
Brief Description
CAP CER 0.22UF 630V X7R 2220
Datasheet Download
2220CC224KAJ1A.pdf
Availability of 2220CC224KAJ1A
QUANTITY
2220CC224KAJ1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 2220CC224KAJ1A
Internal Part NumberEIS-2220CC224KAJ1A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.130" (3.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2220CC224KAJ1A
Related Links2220CC2, 2220CC224KAJ1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
2220CC224KAJ1A Details Description
Related parts for 2220CC224KAJ1A
IC REG LDO -6V 0.1A 3HSIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO214AA datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
PHOTOCOUPLER GAAS IRED/FET 4-SOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
IC PORT EXPANDER 10I/O 16LFCSP datasheet.pdf
SENSOR IMAGE datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 16CKT datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf