AVX Corporation 2220HA391JAT1AJ
2220HA391JAT1AJ picture photo
Mfg. Part Number
2220HA391JAT1AJ
Brief Description
CAP CER 390PF 3KV NP0 2220
Datasheet Download
2220HA391JAT1AJ.pdf
Availability of 2220HA391JAT1AJ
QUANTITY
2220HA391JAT1AJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 2220HA391JAT1AJ
Internal Part NumberEIS-2220HA391JAT1AJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.130" (3.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2220HA391JAT1AJ
Related Links2220HA3, 2220HA391JAT1AJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
2220HA391JAT1AJ Details Description
Related parts for 2220HA391JAT1AJ
IC FPGA 128 I/O 208QFP datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 7.50MM 2POS OR datasheet.pdf
CONN TERM BLK RAIL MNT 35 PA BG datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 300V 0.5A SOT-323 datasheet.pdf
INCANDESCNT LAMP FOR M2P INDICTR datasheet.pdf
MOSFET ESBT 900V 20A TO247-4 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf