AVX Corporation 2220WC562KAT1A
2220WC562KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
2220WC562KAT1A
Brief Description
CAP CER 5600PF 2.5KV X7R 2220
Datasheet Download
2220WC562KAT1A.pdf
Availability of 2220WC562KAT1A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2220WC562KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 2220WC562KAT1A
Internal Part NumberEIS-2220WC562KAT1A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.130" (3.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2220WC562KAT1A
Related Links2220WC5, 2220WC562KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
2220WC562KAT1A Details Description
Related parts for 2220WC562KAT1A
IC ADC 12BIT DUAL 250KSPS 28SSOP datasheet.pdf
IC PRESET SYNC COUNTER 16-SOIC datasheet.pdf
IC CURRENT SENSE 0.2% 6MLP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STR NO DRAIN HOLE datasheet.pdf
CONN HDR 2.54MM TIN 2POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3-18V 27W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
TERM HOUSING datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 3.6PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf