AVX Corporation 22251A222JAT2A
22251A222JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
22251A222JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V NP0 2225
Datasheet Download
22251A222JAT2A.pdf
Availability of 22251A222JAT2A
QUANTITY
22251A222JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 22251A222JAT2A
Internal Part NumberEIS-22251A222JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)22251A222JAT2A
Related Links22251A2, 22251A222JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
22251A222JAT2A Details Description
Related parts for 22251A222JAT2A
IC LATCH TRANSPARENT OCT 20-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 389V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 9SIP datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 0.27 OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 20DIP datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 200MA 8.63 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 990MA 362 MOHM datasheet.pdf