AVX Corporation 22251A472FAT2A
22251A472FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
22251A472FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V NP0 2225
Datasheet Download
22251A472FAT2A.pdf
Availability of 22251A472FAT2A
QUANTITY
22251A472FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 22251A472FAT2A
Internal Part NumberEIS-22251A472FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)22251A472FAT2A
Related Links22251A4, 22251A472FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
22251A472FAT2A Details Description
Related parts for 22251A472FAT2A
OPTOISO 5.3KV DARLINGTON 6-SMD datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 26AWG BLACK 100' datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 2.835A 47 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
2.00MM UNSHROUDED HDR datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 5W 2818 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 250V RADIAL datasheet.pdf
KJL 79C 79#22D SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 3.3 UF 20% 50 V datasheet.pdf