AVX Corporation 22252C334KAT2A
22252C334KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
22252C334KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 200V X7R 2225
Datasheet Download
22252C334KAT2A.pdf
Availability of 22252C334KAT2A
QUANTITY
22252C334KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 22252C334KAT2A
Internal Part NumberEIS-22252C334KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)22252C334KAT2A
Related Links22252C3, 22252C334KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
22252C334KAT2A Details Description
Related parts for 22252C334KAT2A
RES SMD 33 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO220 datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 324V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE W/FLAG TERMINAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 115/230VAC datasheet.pdf
CONN HEADER DUAL 2MM 20POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 36000UF 35V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP POLY 330UF 20% 2V SMD datasheet.pdf