AVX Corporation 22255A223JAT9A
22255A223JAT9A picture photo
Mfg. Part Number
22255A223JAT9A
Brief Description
CAP CER 0.022UF 50V NP0 2225
Datasheet Download
22255A223JAT9A.pdf
Availability of 22255A223JAT9A
QUANTITY
22255A223JAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 22255A223JAT9A
Internal Part NumberEIS-22255A223JAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)22255A223JAT9A
Related Links22255A2, 22255A223JAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
22255A223JAT9A Details Description
Related parts for 22255A223JAT9A
RES SMD 0.025 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100CBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 100A TO-263 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
1.27MM PF LOPRO IDT RL-A WHT datasheet.pdf
SWITCH PENDULUM ACT DETECT 5V datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO-214A datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf