AVX Corporation 22255A273JAT2A
22255A273JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
22255A273JAT2A
Brief Description
CAP CER 0.027UF 50V NP0 2225
Datasheet Download
22255A273JAT2A.pdf
Availability of 22255A273JAT2A
QUANTITY
22255A273JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 22255A273JAT2A
Internal Part NumberEIS-22255A273JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)22255A273JAT2A
Related Links22255A2, 22255A273JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
22255A273JAT2A Details Description
Related parts for 22255A273JAT2A
RES ARRAY 4 RES 39K OHM 1206 datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
SPEAKER ALNICO 8OHM .5W 70MM RND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 11.5A TO-220AB datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 5R 5.5KV INV-BO datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.0 FB DIMM 240CKTS VERT SOCKET datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 176.8382MHZ 6-CLCC datasheet.pdf