AVX Corporation 22257C104MAT2A
22257C104MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
22257C104MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 500V X7R 2225
Datasheet Download
22257C104MAT2A.pdf
Availability of 22257C104MAT2A
QUANTITY
22257C104MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 22257C104MAT2A
Internal Part NumberEIS-22257C104MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)22257C104MAT2A
Related Links22257C1, 22257C104MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
22257C104MAT2A Details Description
Related parts for 22257C104MAT2A
IC 12BIT 4CHAN PARALL A/D 28SSOP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.8PF 50V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 1/2W 1913 datasheet.pdf
IC SENSOR TCH PURETOUCH 40VFQFPN datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 30POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO214AA datasheet.pdf
CAP FILM 0.43UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf