AVX Corporation 2225AA103JATME
2225AA103JATME picture photo
Mfg. Part Number
2225AA103JATME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 1KV NP0 2225
Datasheet Download
2225AA103JATME.pdf
Availability of 2225AA103JATME
QUANTITY
2225AA103JATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225AA103JATME
Internal Part NumberEIS-2225AA103JATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225AA103JATME
Related Links2225AA1, 2225AA103JATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225AA103JATME Details Description
Related parts for 2225AA103JATME
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 35.7OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1KV NP0 2225 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V datasheet.pdf
HANDTOOL CRIMP 1.80MM 18-22AWG datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.6A 125 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT SLD SHORT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T SLD NONSHORT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V SMD datasheet.pdf