AVX Corporation 2225AA221KAT1A
2225AA221KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
2225AA221KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 1KV NP0 2225
Datasheet Download
2225AA221KAT1A.pdf
Availability of 2225AA221KAT1A
QUANTITY
2225AA221KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225AA221KAT1A
Internal Part NumberEIS-2225AA221KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225AA221KAT1A
Related Links2225AA2, 2225AA221KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225AA221KAT1A Details Description
Related parts for 2225AA221KAT1A
IC VOLT COMPARATOR QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 5A 4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 50POS SOCKET-SOCKET 10M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 261 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 85MHZ 8UDFN datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf