AVX Corporation 2225AA472KATME
2225AA472KATME picture photo
Mfg. Part Number
2225AA472KATME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 1KV NP0 2225
Datasheet Download
2225AA472KATME.pdf
Availability of 2225AA472KATME
QUANTITY
2225AA472KATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225AA472KATME
Internal Part NumberEIS-2225AA472KATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225AA472KATME
Related Links2225AA4, 2225AA472KATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225AA472KATME Details Description
Related parts for 2225AA472KATME
PHOTOTRAN NPN 3MM IR CLEAR datasheet.pdf
IDC CABLE - MPD64K/MC64M/MPD64K datasheet.pdf
CONN RING 14-18 AWG #10 STRIP datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 120NS 32VSOP datasheet.pdf
IC BATTERY MONITOR LI-ION 8TSSOP datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 32K OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS LOW 7PPM datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 4.7K OHM 0404 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RC-1RS1NRA2K00 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf