AVX Corporation 2225AC104KAT1A\SB
2225AC104KAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
2225AC104KAT1A\SB
Brief Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 2225
Datasheet Download
2225AC104KAT1A\SB.pdf
Availability of 2225AC104KAT1A\SB
QUANTITY
2225AC104KAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225AC104KAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-2225AC104KAT1A\SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225AC104KAT1A\SB
Related Links2225AC10, 2225AC104KAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225AC104KAT1A\SB Details Description
Related parts for 2225AC104KAT1A\SB
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LED LUXEON WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 5/8" 8.17" datasheet.pdf