AVX Corporation 2225CA153JAT1A
2225CA153JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
2225CA153JAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 630V NP0 2225
Datasheet Download
2225CA153JAT1A.pdf
Availability of 2225CA153JAT1A
QUANTITY
2225CA153JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225CA153JAT1A
Internal Part NumberEIS-2225CA153JAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225CA153JAT1A
Related Links2225CA1, 2225CA153JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225CA153JAT1A Details Description
Related parts for 2225CA153JAT1A
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA TO252-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf