AVX Corporation 2225CC154MAT1A
2225CC154MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
2225CC154MAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 630V X7R 2225
Datasheet Download
2225CC154MAT1A.pdf
Availability of 2225CC154MAT1A
QUANTITY
2225CC154MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225CC154MAT1A
Internal Part NumberEIS-2225CC154MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225CC154MAT1A
Related Links2225CC1, 2225CC154MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225CC154MAT1A Details Description
Related parts for 2225CC154MAT1A
JUMPER-H2728TR/C2065N/X 4" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC NANO 14BIT QUAD 10-LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIN-POWER CRIMP 3,F, PL1, EINZEL datasheet.pdf
TOP ROLLER ARM 1 NC 1 NO SNAP datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 12-36V 2.66A datasheet.pdf