AVX Corporation 2225CC222KAT1A
2225CC222KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
2225CC222KAT1A
Brief Description
CAP CER 2200PF 630V X7R 2225
Datasheet Download
2225CC222KAT1A.pdf
Availability of 2225CC222KAT1A
QUANTITY
2225CC222KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225CC222KAT1A
Internal Part NumberEIS-2225CC222KAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225CC222KAT1A
Related Links2225CC2, 2225CC222KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225CC222KAT1A Details Description
Related parts for 2225CC222KAT1A
IC PCMCIA UART 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 6COND SILVER 5' datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 750 OHM 0804 datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 246K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW DO213AB datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
RES SMD 5.23 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf