AVX Corporation 2225GC103MATBE
2225GC103MATBE picture photo
Mfg. Part Number
2225GC103MATBE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 2KV X7R 2225
Datasheet Download
2225GC103MATBE.pdf
Availability of 2225GC103MATBE
QUANTITY
2225GC103MATBE Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225GC103MATBE
Internal Part NumberEIS-2225GC103MATBE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225GC103MATBE
Related Links2225GC1, 2225GC103MATBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225GC103MATBE Details Description
Related parts for 2225GC103MATBE
RES SMD 562 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SMALL LIMIT SWITCH/UL datasheet.pdf
6CKT MFIT HEADER VERT DUAL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 12 IN 8 OUT 24V datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 12KV R85 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf