AVX Corporation 2225GC103MATBE
2225GC103MATBE picture photo
Mfg. Part Number
2225GC103MATBE
Brief Description
CAP CER 10000PF 2KV X7R 2225
Datasheet Download
2225GC103MATBE.pdf
Availability of 2225GC103MATBE
QUANTITY
2225GC103MATBE Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225GC103MATBE
Internal Part NumberEIS-2225GC103MATBE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225GC103MATBE
Related Links2225GC1, 2225GC103MATBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225GC103MATBE Details Description
Related parts for 2225GC103MATBE
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LOCK NUT NYLON PG42 datasheet.pdf
BCL-1038 datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY 15 GOLD 09CKT datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
IC OSC VCXO 250MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LED T3 1/4 WARM WHITE 130V BA9S datasheet.pdf