AVX Corporation 2225GC333KAZ1A
2225GC333KAZ1A picture photo
Mfg. Part Number
2225GC333KAZ1A
Brief Description
CAP CER 0.033UF 2KV X7R 2225
Datasheet Download
2225GC333KAZ1A.pdf
Availability of 2225GC333KAZ1A
QUANTITY
2225GC333KAZ1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225GC333KAZ1A
Internal Part NumberEIS-2225GC333KAZ1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Capacitors
FLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225GC333KAZ1A
Related Links2225GC3, 2225GC333KAZ1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225GC333KAZ1A Details Description
Related parts for 2225GC333KAZ1A
IC POT W/EEPROM DUAL 50K 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A SMD TIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf