AVX Corporation 2225SA182MATBE
2225SA182MATBE picture photo
Mfg. Part Number
2225SA182MATBE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1800PF 1.5KV NP0 2225
Datasheet Download
2225SA182MATBE.pdf
Availability of 2225SA182MATBE
QUANTITY
2225SA182MATBE Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225SA182MATBE
Internal Part NumberEIS-2225SA182MATBE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225SA182MATBE
Related Links2225SA1, 2225SA182MATBE Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225SA182MATBE Details Description
Related parts for 2225SA182MATBE
CONN INSUL FEMALE 18-22 AWG datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 8A 8DFN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
MULTI-LOCKOUT DEVICE 6 FT NYLON datasheet.pdf
ENCODER OPT ROTARY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf