AVX Corporation 2225SC683MAT1A
2225SC683MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
2225SC683MAT1A
Brief Description
CAP CER 0.068UF 1.5KV X7R 2225
Datasheet Download
2225SC683MAT1A.pdf
Availability of 2225SC683MAT1A
QUANTITY
2225SC683MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225SC683MAT1A
Internal Part NumberEIS-2225SC683MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225SC683MAT1A
Related Links2225SC6, 2225SC683MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225SC683MAT1A Details Description
Related parts for 2225SC683MAT1A
CONN FFC RCPT HSG 6POS 2.54MM datasheet.pdf
LAMINATE MICA ESD BLUE 36X10' datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
SERIAL/PARALLEL EXT. CABLE datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf