AVX Corporation 2225SC683MAT1A
2225SC683MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
2225SC683MAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 1.5KV X7R 2225
Datasheet Download
2225SC683MAT1A.pdf
Availability of 2225SC683MAT1A
QUANTITY
2225SC683MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225SC683MAT1A
Internal Part NumberEIS-2225SC683MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225SC683MAT1A
Related Links2225SC6, 2225SC683MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225SC683MAT1A Details Description
Related parts for 2225SC683MAT1A
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 6MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/ADJ 0.5A 8UMAX datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC CPLD 144MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 27POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2812 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
CRYSTAL 16.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf