AVX Corporation 2225WA560JAT1A\SB
2225WA560JAT1A\SB picture photo
Mfg. Part Number
2225WA560JAT1A\SB
Brief Description
CAP CER 56PF 2.5KV NP0 2225
Datasheet Download
2225WA560JAT1A\SB.pdf
Availability of 2225WA560JAT1A\SB
QUANTITY
2225WA560JAT1A\SB Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225WA560JAT1A\SB
Internal Part NumberEIS-2225WA560JAT1A\SB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225WA560JAT1A\SB
Related Links2225WA56, 2225WA560JAT1A\SB Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225WA560JAT1A\SB Details Description
Related parts for 2225WA560JAT1A\SB
RES SMD 59K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 150POS R/A GOLD datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X36 128-TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA THRU HOLE datasheet.pdf
EH SER FIREWIRE 800 datasheet.pdf
CONTACT SKT 3.6MM CRIMP TURNED datasheet.pdf