AVX Corporation 2225WC822MAT1AJ
2225WC822MAT1AJ picture photo
Mfg. Part Number
2225WC822MAT1AJ
Brief Description
CAP CER 8200PF 2.5KV X7R 2225
Datasheet Download
2225WC822MAT1AJ.pdf
Availability of 2225WC822MAT1AJ
QUANTITY
2225WC822MAT1AJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 2225WC822MAT1AJ
Internal Part NumberEIS-2225WC822MAT1AJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2225WC822MAT1AJ
Related Links2225WC8, 2225WC822MAT1AJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
2225WC822MAT1AJ Details Description
Related parts for 2225WC822MAT1AJ
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V DPAK datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
42.5MMHS ASSY ULTEM C datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf