TE Connectivity Raychem Cable Protection 222A196-12-0
222A196-12-0 picture photo
Mfg. Part Number
222A196-12-0
Brief Description
BOOT MOLDED R/A SIZE 96 THINWALL
Datasheet Download
222A196-12-0.pdf
Availability of 222A196-12-0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
222A196-12-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 222A196-12-0
Internal Part NumberEIS-222A196-12-0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
SeriesThermofit 222A1
TypeBoot - 90°
Shell Size - Insert96
Features-
ColorBlack
MaterialFluoroelastomer, Flexible
Large Diameter Supplied3.450" (87.6mm)
Large Diameter Recovered2.180" (55.4mm)
Small Diameter Supplied3.450" (87.6mm)
Small Diameter Recovered0.920" (23.4mm)
Large Recovered Length3.120" (79.2mm)
Small Recovered Length2.220" (56.4mm)
Total Length Supplied-
Total Length Recovered-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)222A196-12-0
Related Links222A19, 222A196-12-0 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
222A196-12-0 Details Description
Related parts for 222A196-12-0
DC/DC CONVERTER -2.5V 24W datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 16.7VC DO201AD datasheet.pdf
TOOL HEAD ASSY FOR 19279-0002 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 800MA DO204 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN SC PLUG HOUSING LIGHT WEIGH datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V X8G RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf