| Internal Part Number | EIS-222A196-3/42-0 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Heat Shrink Boots, Caps | |
| Series | Thermofit 222A1 | |
| Type | Boot - 90° | |
| Shell Size - Insert | 96 | |
| Features | - | |
| Color | Black | |
| Material | Polyolefin, Semi-Rigid | |
| Large Diameter Supplied | 3.450" (87.6mm) | |
| Large Diameter Recovered | 2.180" (55.4mm) | |
| Small Diameter Supplied | 3.450" (87.6mm) | |
| Small Diameter Recovered | 0.920" (23.4mm) | |
| Large Recovered Length | 3.120" (79.2mm) | |
| Small Recovered Length | 2.220" (56.4mm) | |