| Internal Part Number | EIS-222CJVBAR | |
| Featured Product | 222A, 222B, 222C, and 223A Series Switches | |
| Standard Package | 1,300 | |
| Category | Switches | |
| Family | Tactile Switches | |
| Series | 222C | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Circuit | SPST-NO | |
| Switch Function | Off-Mom | |
| Contact Rating @ Voltage | 0.05A @ 12VDC | |
| Actuator Type | Standard | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Actuator Height off PCB, from Pins | 3.40mm | |
| Actuator Orientation | Top Actuated | |
| Termination Style | J Lead | |
| Outline | 6.20mm x 6.20mm | |
| Illumination | Non-Illuminated | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Operating Force | 160gf | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | Tactile Feedback | |
| Actuator Material | - | |
| Switch Travel | 0.25mm | |
| Mechanical Life | 1,000,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |