TE Connectivity Raychem Cable Protection 222D953-12-0
222D953-12-0 picture photo
Mfg. Part Number
222D953-12-0
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Boots, Caps
Brief Description
BOOT MOLDED
Datasheet Download
222D953-12-0.pdf
Availability of 222D953-12-0
QUANTITY
222D953-12-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 222D953-12-0
Internal Part NumberEIS-222D953-12-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Boots, Caps
SeriesThermofit 222D9
TypeBoot - 90°
Shell Size - Insert53
Features-
ColorBlack
MaterialFluoroelastomer, Flexible
Large Diameter Supplied1.350" (34.3mm)
Large Diameter Recovered1.020" (26.0mm)
Small Diameter Supplied0.260" (6.6mm)
Small Diameter Recovered0.120" (3.0mm)
Large Recovered Length0.740" (18.8mm)
Small Recovered Length1.390" (35.3mm)
Total Length Supplied-
Total Length Recovered3.200" (81.3mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)222D953-12-0
Related Links222D95, 222D953-12-0 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
222D953-12-0 Details Description
Related parts for 222D953-12-0
DIODE SCHOTTKY 100V 150MA DO35 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
7054-3 INSULATION ANVIL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.8-36V 10A datasheet.pdf
PGS GRAPHITE SHEET datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS M PC TIN GI datasheet.pdf
FUSE 6AMP 550V AC BS88 GG datasheet.pdf