TE Connectivity Raychem Cable Protection 222D953-12-0
222D953-12-0 picture photo
Mfg. Part Number
222D953-12-0
Brief Description
BOOT MOLDED
Datasheet Download
222D953-12-0.pdf
Availability of 222D953-12-0
QUANTITY
222D953-12-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 222D953-12-0
Internal Part NumberEIS-222D953-12-0
FamilyHeat Shrink Boots, Caps
SeriesThermofit 222D9
TypeBoot - 90°
Shell Size - Insert53
Features-
ColorBlack
MaterialFluoroelastomer, Flexible
Large Diameter Supplied1.350" (34.3mm)
Large Diameter Recovered1.020" (26.0mm)
Small Diameter Supplied0.260" (6.6mm)
Small Diameter Recovered0.120" (3.0mm)
Large Recovered Length0.740" (18.8mm)
Small Recovered Length1.390" (35.3mm)
Total Length Supplied-
Total Length Recovered3.200" (81.3mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)222D953-12-0
Related Links222D95, 222D953-12-0 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
222D953-12-0 Details Description
Related parts for 222D953-12-0
RES 6.81K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.11A 220 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 12POS 2MM SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LM25118 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf