TE Connectivity Raychem Cable Protection 222F263-50-0
222F263-50-0 picture photo
Mfg. Part Number
222F263-50-0
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Boots, Caps
Brief Description
BOOT MOLDED
Datasheet Download
222F263-50-0.pdf
Availability of 222F263-50-0
QUANTITY
222F263-50-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 222F263-50-0
Internal Part NumberEIS-222F263-50-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Boots, Caps
SeriesThermofit 222F2
TypeBoot - 90°
Shell Size - Insert63
Features-
ColorBlack
MaterialVPB, Flexible
Large Diameter Supplied1.780" (45.2mm)
Large Diameter Recovered1.270" (32.3mm)
Small Diameter Supplied1.510" (38.4mm)
Small Diameter Recovered0.500" (12.7mm)
Large Recovered Length1.080" (27.4mm)
Small Recovered Length6.660" (169.2mm)
Total Length Supplied-
Total Length Recovered8.410" (213.6mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)222F263-50-0
Related Links222F26, 222F263-50-0 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
222F263-50-0 Details Description
Related parts for 222F263-50-0
RFID MNT ON MET TRNSPND R/O 64B datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 288.75VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
MINI LATCH HSG 0.100" DUAL ROW datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD80 datasheet.pdf
TOOLING HOLDER datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf