Illinois Capacitor 223MWS402KJ
223MWS402KJ picture photo
Mfg. Part Number
223MWS402KJ
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 10% 4KV AXIAL
Datasheet Download
223MWS402KJ.pdf
Availability of 223MWS402KJ
QUANTITY
223MWS402KJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 223MWS402KJ
Internal Part NumberEIS-223MWS402KJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMWS
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC750V
Voltage Rating - DC4000V (4kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.728" Dia x 1.339" L (18.50mm x 34.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)223MWS402KJ
Related Links223MW, 223MWS402KJ Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
223MWS402KJ Details Description
Related parts for 223MWS402KJ
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN TERM MALE 22-26AWG PCB datasheet.pdf
RES 47 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 530MA 520 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
IC BATT CHARGER 55V BB 38QFN datasheet.pdf