Illinois Capacitor 223MWS402KJ
223MWS402KJ picture photo
Mfg. Part Number
223MWS402KJ
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 10% 4KV AXIAL
Datasheet Download
223MWS402KJ.pdf
Availability of 223MWS402KJ
QUANTITY
223MWS402KJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 223MWS402KJ
Internal Part NumberEIS-223MWS402KJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMWS
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC750V
Voltage Rating - DC4000V (4kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.728" Dia x 1.339" L (18.50mm x 34.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)223MWS402KJ
Related Links223MW, 223MWS402KJ Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
223MWS402KJ Details Description
Related parts for 223MWS402KJ
CAP FILM 5UF 5% 180VAC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 4.7A 130 MOHM TH datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 55 OHM 145V datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
15M BRAKE CABLE CAGE datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF FOR RJ45 PLUG datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 700W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf