Illinois Capacitor 223PPB202K
223PPB202K picture photo
Mfg. Part Number
223PPB202K
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 10% 2KV RADIAL
Datasheet Download
223PPB202K.pdf
Availability of 223PPB202K
QUANTITY
223PPB202K Order Process
Ship out your order
Specifications of 223PPB202K
Internal Part NumberEIS-223PPB202K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPB
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC750V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)223PPB202K
Related Links223PP, 223PPB202K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
223PPB202K Details Description
Related parts for 223PPB202K
RES ARRAY 4 RES 750 OHM 1206 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT363 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOAMP FIBER 2M CBL datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 220VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC DC-DC UMODULE BUCK 6A 84-LGA datasheet.pdf
Z TYPE WIRE PUSH ON WIRE MARKER datasheet.pdf
PWR CONN RCPT R/A THOLE GOLD 42P datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf