3M 224-1275-00-0602J
224-1275-00-0602J picture photo
Mfg. Part Number
224-1275-00-0602J
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET ZIF 24POS GLD
Datasheet Download
224-1275-00-0602J.pdf
Availability of 224-1275-00-0602J
QUANTITY
224-1275-00-0602J Order Process
Ship out your order
Specifications of 224-1275-00-0602J
Internal Part NumberEIS-224-1275-00-0602J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTextool Sockets
Featured Product3M™ ZIP DIP Sockets
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesTextool™
PackagingBulk
TypeDIP, ZIF (ZIP), 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)24 (2 x 12)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating30µin (0.76µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeConnector
FeaturesClosed Frame
TerminationPress-Fit
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post30µin (0.76µm)
Contact Material - PostBeryllium Copper
Housing MaterialPolysulfone (PSU), Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.110" (2.78mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)224-1275-00-0602J
Related Links224-1275, 224-1275-00-0602J Datasheet, 3M Distributor
224-1275-00-0602J Details Description
Related parts for 224-1275-00-0602J
FIXED IND 200UH 120MA 10.3 OHM datasheet.pdf
WASHER FLAT 3/8 FIBRE datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 60 PC datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 WW datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RED/GREEN datasheet.pdf
IC SRAM 32MBIT 12NS 48FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf