Illinois Capacitor 224PHC850K
224PHC850K picture photo
Mfg. Part Number
224PHC850K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 850V AXIAL
Datasheet Download
224PHC850K.pdf
Availability of 224PHC850K
QUANTITY
224PHC850K Order Process
Ship out your order
Specifications of 224PHC850K
Internal Part NumberEIS-224PHC850K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHC
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC850V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)8.4 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension1.457" Dia x 2.165" L (37.00mm x 55.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Frequency, Switching
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)224PHC850K
Related Links224PH, 224PHC850K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
224PHC850K Details Description
Related parts for 224PHC850K
CAP TANT POLY 100UF 4V 1411 datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 2.5KV NP0 1825 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 500V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER R/A DUAL 22POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 7A 24 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA SOC 90K LUTS 484FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf