Illinois Capacitor 224PPB400K
224PPB400K picture photo
Mfg. Part Number
224PPB400K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 400V RADIAL
Datasheet Download
224PPB400K.pdf
Availability of 224PPB400K
QUANTITY
224PPB400K Order Process
Ship out your order
Specifications of 224PPB400K
Internal Part NumberEIS-224PPB400K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPB
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.394" W (26.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)224PPB400K
Related Links224PP, 224PPB400K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
224PPB400K Details Description
Related parts for 224PPB400K
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ10 datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC ADJ 4.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 44-TQFP datasheet.pdf
VARISTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 62 OHM 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
PRESS TRANS ST 15 PSIG BRS PORT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf