Illinois Capacitor 224PSB152K2H
224PSB152K2H picture photo
Mfg. Part Number
224PSB152K2H
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 1.5KV RAD
Datasheet Download
224PSB152K2H.pdf
Availability of 224PSB152K2H
QUANTITY
224PSB152K2H Order Process
Ship out your order
Specifications of 224PSB152K2H
Internal Part NumberEIS-224PSB152K2H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package133
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPSB
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC650V
Voltage Rating - DC1500V (1.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)5.1 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)224PSB152K2H
Related Links224PSB, 224PSB152K2H Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
224PSB152K2H Details Description
Related parts for 224PSB152K2H
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
POT 2K OHM 2.75W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH THROUGH HOLE datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CAP ALUM 1F 6.3V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf