Illinois Capacitor 224PSB202K2H
224PSB202K2H picture photo
Mfg. Part Number
224PSB202K2H
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 2KV RADIAL
Datasheet Download
224PSB202K2H.pdf
Availability of 224PSB202K2H
QUANTITY
224PSB202K2H Order Process
Ship out your order
Specifications of 224PSB202K2H
Internal Part NumberEIS-224PSB202K2H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package112
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)5.2 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.866" W (32.00mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)224PSB202K2H
Related Links224PSB, 224PSB202K2H Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
224PSB202K2H Details Description
Related parts for 224PSB202K2H
FILTER LINE 6.1MH 2.4A TYPE 21N datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
SATA 3.0 ST-ST LATCH 30AWG 1.0M datasheet.pdf
RES 252 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 270MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
SAFETY CONTACT STRIP SGE245L datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM P600 datasheet.pdf
DSUB COAX RANG SKT GOLD FLASH datasheet.pdf
1500UF 400V 40X80MM 85C 5000H datasheet.pdf