Illinois Capacitor 224PSB850K2H
224PSB850K2H picture photo
Mfg. Part Number
224PSB850K2H
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 850V RADIAL
Datasheet Download
224PSB850K2H.pdf
Availability of 224PSB850K2H
QUANTITY
224PSB850K2H Order Process
Ship out your order
Specifications of 224PSB850K2H
Internal Part NumberEIS-224PSB850K2H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package378
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPSB
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC850V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6.4 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)224PSB850K2H
Related Links224PSB, 224PSB850K2H Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
224PSB850K2H Details Description
Related parts for 224PSB850K2H
CAP CER 10000PF 250V C0G 1210 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A SMB datasheet.pdf
MODULE DDR2 128MB 200SODIMM datasheet.pdf
IC DIFF LINE RECEIVER 64-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DGTL POT DL 50K 2CH 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 2225 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 4.3A 30 MOHM TH datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf