Illinois Capacitor 224PSB850K2H
224PSB850K2H picture photo
Mfg. Part Number
224PSB850K2H
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 850V RADIAL
Datasheet Download
224PSB850K2H.pdf
Availability of 224PSB850K2H
QUANTITY
224PSB850K2H Order Process
Ship out your order
Specifications of 224PSB850K2H
Internal Part NumberEIS-224PSB850K2H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package378
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPSB
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC850V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6.4 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)224PSB850K2H
Related Links224PSB, 224PSB850K2H Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
224PSB850K2H Details Description
Related parts for 224PSB850K2H
RES SMD 82.5OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V 8SOIC datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR 100-240V PNL datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 20ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 243 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 5MM 5-24VDC NPN datasheet.pdf