API Delevan 2256-561L
2256-561L picture photo
Mfg. Part Number
2256-561L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 560NH 5.8A 10.5 MOHM
Datasheet Download
2256-561L.pdf
Availability of 2256-561L
QUANTITY
2256-561L Order Process
Ship out your order
Specifications of 2256-561L
Internal Part NumberEIS-2256-561L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2256
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance560nH
Tolerance±15%
Current Rating5.8A
Current - Saturation5.8A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)10.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.215" Dia x 0.560" L (5.47mm x 14.24mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2256-561L
Related Links2256, 2256-561L Datasheet, API Delevan Distributor
2256-561L Details Description
Related parts for 2256-561L
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
DOOR STEEL 19X22" GREY datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.5MM datasheet.pdf
RES 15.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
PROCESS METER 25VDC LED PANEL MT datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CABLE 10COND 12AWG BLACK 100' datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.079 24 POS datasheet.pdf