API Delevan 2256R-561J
2256R-561J picture photo
Mfg. Part Number
2256R-561J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 560NH 5.8A 10.5 MOHM
Datasheet Download
2256R-561J.pdf
Availability of 2256R-561J
QUANTITY
2256R-561J Order Process
Ship out your order
Specifications of 2256R-561J
Internal Part NumberEIS-2256R-561J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2256R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance560nH
Tolerance±5%
Current Rating5.8A
Current - Saturation5.8A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)10.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.225" Dia x 0.570" L (5.72mm x 14.48mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2256R-561J
Related Links2256R, 2256R-561J Datasheet, API Delevan Distributor
2256R-561J Details Description
Related parts for 2256R-561J
IC EEPROM 8KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC DUAL HOTSWAP PWR CONT 16-SOIC datasheet.pdf
PHOTOINTERRUPTER REFL 630NM datasheet.pdf
IC FPGA 250 I/O 484FBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.039UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf