Illinois Capacitor 225MKP275KE
225MKP275KE picture photo
Mfg. Part Number
225MKP275KE
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 10% 275V RADIAL
Datasheet Download
225MKP275KE.pdf
Availability of 225MKP275KE
QUANTITY
225MKP275KE Order Process
Ship out your order
Specifications of 225MKP275KE
Internal Part NumberEIS-225MKP275KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package187
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
TerminationPC Pins
Lead Spacing*
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)225MKP275KE
Related Links225MK, 225MKP275KE Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
225MKP275KE Details Description
Related parts for 225MKP275KE
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SC70-6 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
IC SW DUAL 5 OHM DPST 16-SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SOT523 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
LED CBI 4X1 RECT X,X,RED,X datasheet.pdf
ACCY MIRROR MNT 3/4 58U MUHFM datasheet.pdf
CAP ALUM 6600UF 25V RADIAL datasheet.pdf