Illinois Capacitor 225MSR100K
225MSR100K picture photo
Mfg. Part Number
225MSR100K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 10% 100V RADIAL
Datasheet Download
225MSR100K.pdf
Availability of 225MSR100K
QUANTITY
225MSR100K Order Process
Ship out your order
Specifications of 225MSR100K
Internal Part NumberEIS-225MSR100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMSR
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.886" L x 0.394" W (22.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.787" (20.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)225MSR100K
Related Links225MS, 225MSR100K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
225MSR100K Details Description
Related parts for 225MSR100K
RES ARRAY 8 RES 1.8K OHM 16DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
OSC XO 54.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 7.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
FILTER EMI 2200PF RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 3.3A C16 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM datasheet.pdf
CONN - PLUG R/A 50OHM SOLDER datasheet.pdf