Illinois Capacitor 225MSR250K
225MSR250K picture photo
Mfg. Part Number
225MSR250K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 10% 250V RADIAL
Datasheet Download
225MSR250K.pdf
Availability of 225MSR250K
QUANTITY
225MSR250K Order Process
Ship out your order
Specifications of 225MSR250K
Internal Part NumberEIS-225MSR250K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMSR
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.201" L x 0.472" W (30.50mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)225MSR250K
Related Links225MS, 225MSR250K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
225MSR250K Details Description
Related parts for 225MSR250K
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20UNF 2B 1-5V datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.6VC SMB datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG NAT SHLD 100' datasheet.pdf
LMTE 5.08/180/5 BK PRESSFIT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 100V POWERMITE datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 105MA 7.4 OHM TH datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V HCSL 25PPM 5X7MM datasheet.pdf