Cornell Dubilier Electronics 225P68492YD3
225P68492YD3 picture photo
Mfg. Part Number
225P68492YD3
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 200VDC RAD
Datasheet Download
225P68492YD3.pdf
Availability of 225P68492YD3
QUANTITY
225P68492YD3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 225P68492YD3
Internal Part NumberEIS-225P68492YD3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOrange Drop® Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesOrange Drop® 225P
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC140V
Voltage Rating - DC200V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.250" L x 0.840" W (31.80mm x 21.30mm)
Height - Seated (Max)1.142" (29.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.720" (18.30mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)225P68492YD3
Related Links225P68, 225P68492YD3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
225P68492YD3 Details Description
Related parts for 225P68492YD3
RES SMD 66.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HOLDER LED SRL 5MM RED datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 3-ST 8BIT 20QSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 320MW SOD323 datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM DO204AL datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC 10TDFN datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 160MA 2.7 OHM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8A SYNC 30QFN datasheet.pdf