Illinois Capacitor 225RSS050M
225RSS050M picture photo
Mfg. Part Number
225RSS050M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V THRU HOLE
Datasheet Download
225RSS050M.pdf
Availability of 225RSS050M
QUANTITY
225RSS050M Order Process
Ship out your order
Specifications of 225RSS050M
Internal Part NumberEIS-225RSS050M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRSS
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)75.358 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current20mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)225RSS050M
Related Links225RS, 225RSS050M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
225RSS050M Details Description
Related parts for 225RSS050M
FIXED IND 3.3UH 285MA 850 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 500KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS 8SOIC datasheet.pdf
FUSE CERM 25A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
IC CLOCK USER CONFIG 28-SSOP datasheet.pdf
IC PROG DUAL CODEC/SLCC 64-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CABLE SET 1M EACH - 4PCS datasheet.pdf
EVAL KIT MAX2695 datasheet.pdf
Connector Receptacle 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 7.5A 13 MOHM SMD datasheet.pdf